Okres studiów jest bardzo ważny. Z jednej strony zdobywamy wiedzę i doświadczenie potrzebne do wykonywania przyszłego zawodu, z drugiej mamy szansę poznać wielu wspaniałych ludzi i zawrzeć znajomości na kolejne lata. Czy jednak to oznacza, że studia zaoczne i dzienne oferują nam to samo i są tak samo wydajne? Warto się dokładnie przyjrzeć każdej z tych propozycji, aby wiedzieć na co się decydujemy.

Jak to jest z zaocznymi?

Przede wszystkim jeśli interesują nas studia zaoczne Poznańzaproponuje nam tutaj wiele różnych kierunków do wyboru.

To oznacza, że każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że w zależności od kierunku, na który się decydujemy opłaty mogą się różnić. Im bardziej oblegany będzie jakiś kierunek, im bardziej prestiżowy, tym więcej będzie wynosiło miesięczne czesne. Dodatkowo warto dokładnie sprawdzić czy będzie ono utrzymane na tym samym poziomie przez cały czas studiów, czy jednak jego wysokość z każdym rokiem może się zwiększać.

To ważne, żeby później nie było nieprzyjemnych niespodzianek. Jeśli zdecydujemy się na studia zaoczne, to będziemy mieli możliwość w tygodniu podjąć pracę na etat, a więc będziemy mogli pokryć wszystkie opłaty, a jednocześnie też będziemy mogli na co dzień mieszkać w rodzinnym mieście, jeśli nie pochodzimy z Poznania. Ale musimy się również liczyć z tym, że widząc się z pozostałymi ludźmi z roku tylko w weekendy, może nam być trudno nawiązać z nimi bliższe znajomości. Jednak po zakończeniu studiów będziemy mogli się już pochwalić niemałym stażem pracy, a to może być policzone na plus, gdy będziemy chcieli poszukać nowego zatrudnienia.

Warto zobaczyć jakie studia zaoczne Poznań nam oferuje i z jakimi opłatami musimy się tutaj liczyć, tak abyśmy byli w stanie określić czy będziemy w stanie sobie z tym poradzić.

Studia dzienne?

Jeżeli chodzi o studia dzienne, to tutaj również mamy różne kierunki do wyboru, a dodatkowo jeszcze czas studiów będzie pozwalał na zacieśnianie znajomości, ponieważ będziemy się wszyscy widzieli codziennie i to przez kilka godzin. Jednak pamiętajmy, że będziemy tutaj mieli mniejszą możliwości podjęcia pracy zarobkowej, a na studiach dziennych również czekają na nas różne opłaty, chociażby związane z koniecznością zakupu podręczników, materiałów papierniczych czy wynajęciem stancji, jeśli nie pochodzimy z danego miasta. Jeśli nie jesteśmy pewni czy lepsze dla nas będą studia zaoczne czy dzienne, to warto sprawdzić kiedy odbywa się rekrutacja na każdy z tych trybów.

Możemy złożyć dokumenty i na studia dzienne, i na zaoczne, a następnie zobaczyć gdzie zostaniemy przyjęci. Jeśli tu i tu, wówczas będziemy musieli podjąć ostateczną decyzję. Zarówno studia zaoczne, jak i dzienne mają nam sporo do zaproponowania. To oznacza, że musimy się zastanowić, które z nich będą dla nas najlepsze, tak abyśmy mieli poczucie, że wyciągnęliśmy z tego czasu studiów najwięcej jak się dało.