Ludzie na całym świecie korzystają z dobrodziejstw GPS-a, jaki na przestrzeni mniej więcej dekady przestał być czymś ekskluzywnym i trudno dostępnym. Wynika to z faktu, że dziś bardzo wydajne układy służące do ustalania położenia są montowane w praktycznie każdym smartfonie. Nawet tańsze modele telefonów spisują się doskonale w kontekście poruszania się na drodze autem czy pieszych wędrówek. Sygnał satelitów jest silny z uwagi na ich sporą ilość i fakt, że poza podstawowym pakietem wysłanym na orbitę przez amerykański rząd działają też elementy rosyjskie czy chińskie. Większość smartfonów na rynku współpracuje także z nimi. Oczywiście sam odbiornik GPS w telefonie jeszcze nie wystarczy, aby mówić o pełnym sukcesie. Musi jeszcze istnieć oprogramowanie, które pozwala zrobić ze sprzętu jak najlepszy użytek. Jeśli pozostajemy w temacie smartfonów, kluczową rolę do odegrania mają nawigacje. Odpowiednie aplikacje najczęściej są płatne, a po uiszczeniu opłaty uzyskujemy dostęp do szerokiego zestawu map. Zazwyczaj w cenie mamy szczegółowe mapy Polski oraz krajów europejskich, co wystarcza w większości przypadków. Jeśli zajdzie potrzeba, zawsze można pobrać dodatkowe mapy obejmujące też inne kontynenty. Plusem takich rozwiązań jest to, że aplikacja będzie w pełni użyteczna również tam, gdzie o żadnym mobilnym internecie nie ma mowy…
Aplikacja bezpłatna, a gdy zabraknie internetu – płatna
W przypadku smartfonów z systemem Android każdy użytkownik ma do dyspozycji aplikację Mapy Google, jaka jest także nawigacją. Trzeba jasno powiedzieć, że spisuje się ona bardzo dobrze i jeśli tylko istnieje techniczna możliwość bieżącego pobierania map z sieci, żadna inna apka nie będzie nam w trasie potrzebna.
Bezpłatna nawigacja
od firmy Google działa doskonale, pokazuje lokalizację z dużą precyzją i posiada szereg inteligentnych funkcji, które zdecydowanie ułatwią nam poruszanie się zarówno samochodem, jak też rowerem lub pieszo. To potencjał, obok którego ciężko przejść obojętnie – dla większości użytkowników ten sposób nawigowania jest wystarczający. Oczywiście w ramach testu mobilnych aplikacji szybko dojdziemy do wniosku, że darmowe oprogramowanie od internetowego giganta jest znacznie mniej przydatne tam, gdzie transmisja danych nie jest aktywna. Brak zasięgu oznacza w tym przypadku niemożność korzystania z nawigacji, a nie ma możliwości wykorzystania map z innych źródeł. Jedynym rozwiązaniem w takim momencie jest inna aplikacja nawigacyjna, która pracuje na mapach offline. Zostają one pobrane z sieci i zapisane w pamięci smartfona. Zdadzą one egzamin tam, gdzie mobilny internet nie jest dostępny.
Dodaj komentarz