Akcesoria elektroniczne, w tym również nośniki pamięci, odgrywają naprawdę sporą rolę w świecie współczesnych technologii. Tak naprawdę wszyscy zdążyli już przywyknąć do tego, że można mieć w kieszeni lekki i mały nośnik o sporej pojemności. Karty micro SD obecne w smartfonach czy aparatach cyfrowych mogą mieć pojemność rzędu 1 terabajta, co równa się tysiącu gigabajtów. Miniaturyzacja, która dokonała się na tym odcinku jest imponująca i nie da się obok tego faktu przejść obojętnie.

Pojawia się jednak istotne pytanie, po które z mobilnych nośników sięgać i jakimi kryteriami się kierować w przypadku ich eksploatacji? Rynek przynosi wiele potencjalnych odpowiedni, albowiem rywalizacja pomiędzy producentami takiego sprzętu jest intensywna i każdy stara się zaproponować nam coś nowego. Z codziennego punktu widzenia najlepszym mobilnym nośnikiem jest pendrive działający na bazie interfejsu USB. To uniwersalne złącze, które spotykamy przy wszystkich komputerach, a także tabletach czy smartfonach. Bywa, że skorzystanie z danego portu wymaga adaptera, czyli przejściówki.

Umożliwia ona swobodne podłączenie pamięci masowej z wtykiem USB-A do urządzenia wyposażonego na przykład w port (gniazdo) USB-C. Takie adaptery kosztują niewiele. Część nowocześniejszych pamięci USB jest wyposażona w co najmniej dwa wtyki – jeden „tradycyjny” typu A id rugi typu micro USB lub USB-C (ten ostatni w ostatnich latach upowszechnia się i systematycznie wypiera złącza starszej generacji). To rzecz jasna nie jedyne kryterium oceny pamięci flash.

Nośnik szybki, niezawodny i co być może najważniejsze – tani

Dobry i niezawodny pendrive powinien także posiadać wysoką prędkość zapisu oraz zabezpieczenia przed promieniowaniem magnetycznym czy wilgocią. Część wytwórców o największej renomie udziela wręcz dożywotniej gwarancji na trwałość swoich nośników. Jest ona możliwa z uwagi na wykorzystanie zaawansowanych technologii produkcji. Jeśli podzespoły pozwalają cieszyć się wieloletnim użytkowaniem pendrive’a, to można się wyłącznie cieszyć.

Z tego nośnika można swobodnie drukować dokumenty czy przenosić większe pliki pomiędzy urządzeniami – bez konieczności kłopotliwego zgrywania ich na płyty CD, jak robiono to kiedyś. Wysoka prędkość zapisu oznacza, że dane szybko się zapisują, ale też są szybko odczytywane w urządzeniach. Można też nie kupować pendrive’a, a wykorzystać jako pamięć flash posiadaną już kartę pamięci. Istnieją specjalne czytniki, w których można umieścić kartę i za pomocą złącza USB-A lub C podłączać ją do rozmaitych urządzeń – komputerów, ale także konsol telewizyjnych, smartfonów czy tabletów.

Koszt czytnika nie jest wysoki, a jeśli dysponujemy na przykład kilkoma dobrej klasy kartami pamięci, można je śmiało wykorzystać w charakterze nośników bez konieczności inwestowania w nowe, droższe urządzenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że ceny pamięci flash są dziś relatywnie niskie, co znacząco ułatwia ich zakup wszystkim potencjalnie zainteresowanym konsumentom.