Jaki rodzaj nagrzewnicy jest najbardziej energooszczędny?

Istnieje kilka rodzajów nagrzewnic, z których każda ma swoje zalety i wady pod względem energooszczędności. Oto kilka z nich:

  • Nagrzewnica olejowa – Nagrzewnica olejowa jest energooszczędna, ponieważ olej magazynuje ciepło i oddaje je stopniowo. Gdy osiągnie temperaturę docelową, nagrzewnica będzie wykorzystywała mniej energii, aby utrzymać ciepło w pomieszczeniu. Jednak nagrzewnica olejowa ma dłuższy czas nagrzewania niż inne rodzaje nagrzewnic, co może wymagać dłuższego użytkowania, aby uzyskać pożądany efekt.
  • Nagrzewnica konwekcyjna – Nagrzewnica konwekcyjna jest bardziej energochłonna niż nagrzewnica olejowa, ponieważ nagrzewa powietrze w pomieszczeniu, które następnie rozprzestrzenia się i utrzymuje temperaturę. Jednak jeśli wykorzystuje się ją w pomieszczeniach z dobrą izolacją i bez nieszczelności, może okazać się bardziej energooszczędna niż inne rodzaje nagrzewnic.
  • Nagrzewnica promieniowa – Nagrzewnica promieniowa jest energooszczędna, ponieważ nie nagrzewa powietrza w pomieszczeniu, ale bezpośrednio ciała i przedmioty, które absorbują ciepło.

    To oznacza, że ​​nie traci się ciepła przez wietrzenie, a ciepło jest skierowane tam, gdzie jest potrzebne. Jednak nagrzewnica promieniowa jest skuteczna tylko w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ ma ograniczony zasięg.

  • Pompa ciepła – Pompa ciepła jest bardzo energooszczędna, ponieważ wykorzystuje energię z otoczenia do generowania ciepła. Jeśli korzysta się z niej w odpowiedni sposób, pompa ciepła może być nawet do 4 razy bardziej energooszczędna niż inne rodzaje nagrzewnic. Jednak pompa ciepła wymaga instalacji i zazwyczaj jest droższa niż inne rodzaje nagrzewnic.

W zależności od warunków, w których nagrzewnica jest używana, każdy z powyższych rodzajów może być bardziej lub mniej energooszczędny. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zbadać potrzeby i warunki pomieszczenia przed podjęciem decyzji o wyborze nagrzewnicy.

Kiedy posiadamy magazyn, sklep albo halę produkcyjną, to z pewnością z jednej strony chcemy, żeby naszym klientom i pracownikom było tam ciepło, ale z drugiej strony, chcemy mieć pewność, że za ogrzewanie danej przestrzeni nie płacimy więcej niż to konieczne. Czasami takie miejsca są podłączone do ogólnego ogrzewania, jednak może się okazać, że nie mamy takiego systemu, albo że jest on zbyt mało wydajny i nadal w hali jest chłodno. Wówczas trzeba sięgać po inne rozwiązania, które pozwolą nam dogrzać daną przestrzeń. Dlatego też warto się zastanowić czy w naszym przypadku najlepsze nie okażą się nagrzewnice olejowe. Nie dość, że mogą zapewnić wymaganą przez nas temperaturę, to jeszcze może się okazać, że będziemy mogli dzięki nim zaoszczędzić sporo pieniędzy. Co więcej, będziemy mogli tutaj również przetestować nagrzewnice gazowe, co pozwoli na ostateczne rozeznanie, które z tych rozwiązań będzie odpowiednie w naszym przypadku. W razie potrzeby, można porównać różne sprzęty, aby mieć pewność, że dokonujemy odpowiedniego wyboru.

Dlaczego warto wybierać nagrzewnice olejowe?

Nigdy nie powinniśmy podejmować decyzji, zanim nie zdobędziemy jak największej wiedzy i dodatkowo nie porównamy różnych możliwości. To co świetnie sprawdzi się na małej hali, niekoniecznie tak samo dobrze może się sprawdzić, gdy będziemy mieli tą powierzchnię większą. Jeśli zdecydujemy się na nagrzewnice olejowe, to musimy mieć świadomość, że będzie tutaj dochodziło do spalania oleju napędowego, co z kolei pozwoli na wytworzenie dużej ilości ciepła. Niesamowite jest to, że tego typu urządzenia są bardzo proste w montażu i użyciu, a jednocześnie są mobilne, więc będziemy mogli je przestawiać w te miejsca, w których aktualnie są najbardziej potrzebne. Dodatkowo jeszcze powinniśmy mieć świadomość, że takie nagrzewnice olejowe oferowane są w różnej wielkości i mocy, dlatego musimy wziąć pod uwagę chociażby wielkość hali, jak i sposób jej izolacji.

Kiedy mogą się przydać nagrzewnice gazowe?

Inną propozycją, zwłaszcza odpowiednią do dużych i średnich hal, będą nagrzewnice gazowe. Może się okazać, że będą one korzystniejsze, ponieważ ciepło, które powstaje w wyniku spalania gazu, będziemy mogli bezpośrednio skierować w konkretnym kierunku, albo będziemy mogli je skierować do kanału wentylacyjnego, dzięki czemu rozejdzie się ono po znacznie większej powierzchni.

Oczywiście musimy mieć świadomość, że takie nagrzewnice gazowe dają nam możliwość modulacji ich mocy, a to oznacza, że będziemy mieli spore możliwości, jeśli chodzi o ustawienie ich działania. To, jakie konkretnie urządzenie powinniśmy wybrać, w dużej mierze będzie zależało od wielkości powierzchni, którą chcemy ogrzać, jak i od tego, czy mają być one zamontowane na zewnątrz, czy może w środku danego obiektu. Tak naprawdę jest tutaj wiele kwestii, które należy przeanalizować, zanim podejmiemy decyzję czy chcemy zainwestować w nagrzewnice gazowe, czy może jednak w nagrzewnice olejowe. Zawsze powinniśmy sięgać po rozwiązania, które będą najbardziej optymalne. Nie tylko pod kątem kwoty, jaką będziemy mieli wydać na samym początku, ale również utrzymania danego urządzenia, jego ekonomicznego wykorzystania, jak i obsługi. Dlatego też warto zobaczyć, czy lepiej w naszym przypadku sprawdzą się nagrzewnice gazowe, czy może jednak powinniśmy się zdecydować na nagrzewnice olejowe. Oferowane są one w różnych wielkościach i mocy, więc na pewno znajdziemy taką propozycję, która będzie odpowiednia dla nas.

Dodatkowo jeszcze powinniśmy mieć świadomość, że latem może być konieczne ochłodzenie danego pomieszczenia. Wówczas powinniśmy popatrzeć na klimatyzery i zastanowić się, czy one będą w stanie schłodzić powierzchnię magazynu czy sklepu. Im więcej różnych ofert porównamy, tym będzie nam łatwiej. Tym bardziej, że nagrzewnice gazowe spalają gaz, a olejowe – olej, to oznacza, że zanim wybierzemy, którąś z propozycji, musimy też porównać jak wyglądają ceny danego paliwa i jakie spalanie będzie miało wybrane przez nas urządzenie.