Spawarka to urządzenie, które odnajduje się zarówno w profesjonalnych warsztatach, ale i w amatorskich ekwipunkach. Bardzo często korzysta się z niej w celach naprawy zawiasów w bramach lub konieczności zespolenia innych elementów. Dzięki temu nie trzeba wzywać fachowca, którego wizyta może kosztować praktycznie tyle samo co nowe urządzenie. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów spawarek. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim jej przyszłym przeznaczeniem, ale i możliwościami budżetowymi. Nawet niedrogie urządzenia mogą spełniać funkcję na której nam wówczas zależy.

Dla amatorów poleca się następujące urządzenia:

• Spawarki inwertorowe, które charakteryzują się dużą mobilnością i lekkością. Ich budowa jest bardzo skomplikowana i głównie z tego powodu wiele osób odmawia sobie tego wyboru. W przypadku zepsucia takiego urządzenia należy udać się do profesjonalnych serwisów, które specjalizują się w tego typu usterkach. Z drugiej strony spawarki inwertorowe to bardzo sprytne i sprawne urządzenia. Radzą sobie ze spadkami napięć, zużywają mało prądu i spełniają wszystkie swoje funkcje;
• Spawarki transformatorowe w przeciwieństwie do wymienionych poprzedników są tanie i nie tak skomplikowane w budowie. Jednak praca z nimi może przyczyniać się chociażby do większych rachunków za prąd, którego zużywają dość sporo. Z drugiej strony, spawarki tego typu nie psują się tak często i nie wymagają tym samym napraw. Wybierając urządzenie tego typu, szczególną uwagę należy zwrócić na moc oraz ciężkość transformatora. Mówi się, że im cięższy – tym lepszy i dłużej wytrzyma swoją pracę.
Z dwóch wymienionych rodzajów urządzeń, dla amatorów poleca się drugi wybór. Jest on tańszy i spełnia swoje funkcje w okazjonalnych pracach. Nie będzie jednak dobrym produktem wówczas wtedy, gdy praca ma charakter codzienny. Na co zwracać uwagę przy wyborze spawarki? Szczególnie należy zaznajomić się z podanymi parametrami. Istotny w spawarkach jest cykl pracy, pod którym kryją się minuty pracy i minuty chłodzenia. Podawany jest w procentach. Oznacza to, że 60% to 6 minut ciągłej pracy, a kolejne 4 minuty to etap chłodzenia urządzenia. Ważny jest także rodzaj zasilania urządzenia. Przed zakupem należy upewnić się jaki rodzaj sieci obejmuje dom lub miejsce z którego spawarka ma pobierać prąd do pracy. Dla wielu kupujących, znaczenie może mieć mobilność urządzenia. Trzeba więc wcześniej zastanowić się czy zależy nam na lekkim i łatwym do przenoszenia produkcie, czy poradzimy sobie z maszyną na kółkach.