Zdrowa karma to taka, która służy twojemu kotu, po której nie ma alergii, wysypki, problemów przy wypróżnianiu się. Warto stosować urozmaiconą, zróżnicowaną dietę, nie należy jednak przesadzać z ilością składników. W przypadku zauważenia alergii, przy podawaniu wieloskładnikowych pokarmów, trudno będzie wykluczyć alergię. A niestety alergie u kotów, podobnie jak alergie na koty, są dosyć częste. 

Najzdrowsze karmy dla kotów 

Najzdrowsze karmy dla kotów to takie, które nie zawierają zboża. Zboże nie jest odpowiednim pokarmem dla kotów. Najlepszym pożywieniem dla kotów jest mięso. Najlepsze suche karmy to karmy bezzbożowe. Te tańsze karmy bezzbożowe jako wypełniacz zawierają ziemniaki, ale są one lepsze dla kotów niż zboża. Jeśli chodzi o mokrą karmę, to gotowe mokre karmy nie są zdrowe. Najlepiej jest ugotować mięso (nieposolone) albo podać surowe (oprócz wieprzowiny i wątróbki), czasem można też podać kotom rybę z puszki, na przykład tuńczyka. Przyrządzanie mięsa dla kota we własnym zakresie jest tańsze i zdrowsze niż gotowe mokre karmy i saszetki. 

Kot to mięsożerca 

Podstawą żywienia kota powinno być mięso. Potrzebuje go, aby prawidłowo się rozwijać, aby mieć dobry wzrok, słuch i węch. Poza dobrą, zdrową dietą, kot powinien dużo się ruszać. Każdy kot to łowca. Koty polują, ale niestety w warunkach miejskich zapominają o tym. Brak ruchu i brak polowań może prowadzić do upośledzeń – nadwagi, choroby kości, stawów, upośledzenia zmysłów. Najlepsze dla rozwoju kota są warunki wiejskie. Miejsce do którego kot może wracać oraz miejsce, w które może wyruszyć na łowy. 

Wysoka cena nie zawsze oznacza zdrową karmę 

Raczej najtańsza w sklepie karma dla kotów nie będzie zdrowa, ale niekoniecznie najdroższa będzie. Warto patrzeć i dokładnie czytać etykiety. Dla kota najważniejsze jest dobre jakościowo mięsa i wysoka jego zawartość. Kupując karmę dla kota, która w 90% składa się ze zbóż, nie zapewnimy kotu właściwego pożywienia. Brak odpowiedniej ilości protein w diecie kota może skutkować licznymi chorobami. Często wysoka cena karmy dla kota to przede wszystkim koszt ładnego opakowania. Decydując się na kota, warto przeliczyć wszystkie koszty związane z jego utrzymaniem – koszty karmy jak i związane z zapewnieniem odpowiedniej higieny w domu. Poza karmą i kuwetą kot wymaga też swojego miejsca. Dobrze, jeśli ma swój ciepły kąt, kojec, w którym może zwinąć się w kulkę i odpocząć. Miejsce do aktywności i miejsce do relaksu to to, co koty lubią najbardziej.