Budując dom, powinniśmy już na samym początku zastanowić się, co będzie nam potrzebne, co powinno być na nim zamontowane, tak abyśmy mieli pewność, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby było w nim bezpiecznie. Dlatego też warto się zastanowić, czy powinna być na nim zamontowana instalacja odgromowa. Oczywiście tego typu rzeczy są bardzo dokładnie uwzględnione w prawie, więc powinniśmy sprawdzić, od jakiej powierzchni i jakiej wysokości taka instalacja odgromowa jest niezbędna. Jednak nawet jeśli, według aktualnych przepisów nie musi być ona montowana na naszym domu, to i tak warto się nad nią zastanowić. Może się okazać, że dzięki temu uchronimy nasz dom przed uderzeniem pioruna. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane tak jak należy, ponieważ taka instalacja odgromowa musi być wykonana w konkretny sposób, musimy sprawdzić, która firma ma największe doświadczenie w ich montowaniu. No chyba, że budujemy dom drewniany, to wówczas instalacja odgromowa będzie obowiązkowa, nawet przy jego niewielkich rozmiarach.

Co musimy wiedzieć, jeśli interesuje nas instalacja odgromowa?

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że są określone normy, które mówią nam o tym, w jaki sposób powinna być montowana instalacja odgromowa, na jakich budynkach, jak również jakie wytyczne musi spełniać. Warto mieć świadomość, że wiele będzie tutaj zależało od wielkości naszego domu, jego konstrukcji, jak również od tego, w jakim miejscu się znajduje. Istotne tutaj może być również to, jak często w ciągu roku występują burze na danym obszarze, jak również czy posiadamy sąsiedztwo innych budynków. Dlatego też warto się spotkać ze specjalistą, dla którego instalacja odgromowa nie ma żadnych tajemnic, bo będzie on w stanie wszystko dokładnie nam wytłumaczyć i jednocześnie też wskazać, na co powinniśmy zwrócić uwagę w szczególny sposób. Może się okazać, że w naszym przypadku taka instalacja odgromowa w ogóle nie będzie potrzebna, a wówczas specjalista odradzi nam jej montowanie.

Instalacja odgromowa składa się z określonych elementów

Jeśli po konsultacji ze specjalistą, podjęliśmy decyzję, że na naszym domu ma być zamontowana instalacja odgromowa, to powinniśmy wiedzieć, jak ona wygląda i z czego się składa.

To też oznacza, że instalacja odgromowa posiada zwody, które ułożone są na dachu, kominie, antenach czy wywietrznikach, i które łączą elementy dachu, które wystają ponad jego powierzchnię. Dodatkowo instalacja odgromowa posiada przewody odprowadzające, które znajdują się na bocznych ścianach i w narożnikach budynku. Do tego dochodzą jeszcze uziomy sztuczne i naturalne, które znajdują się na ziemi i ich zadaniem jest rozproszenie energii wyładowania. Oczywiście tego typu rozwiązanie jest mocno widoczne, co może sprawiać, że estetycznie nie będzie się ono zbyt ładnie prezentowało. Dlatego też warto wiedzieć, że możliwa do zamontowania jest również aktywna instalacja odgromowa. Jest ona mniej widoczna, bardziej estetyczna, a to dlatego, że nie wymaga rozprowadzania zwodów po całym dachu. Jednocześnie jej skuteczność jest tak samo wysoka. Warto porozmawiać o tym, jak działa taka instalacja odgromowa i kiedy powinna być montowana. Może się okazać, że czasami nie będziemy zobligowani prawem do jej zamontowania, a mimo to, dobrze będzie ją mieć. W innym przypadku może się okazać, że taka instalacja odgromowa w ogóle się nie sprawdzi, bo mieszkamy w takiej lokalizacji, gdzie praktycznie nie ma szans, aby uderzył w nas piorun. Jedno jest pewne, jeśli chcemy mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni, to powinniśmy porozmawiać ze specjalistą. On weźmie pod uwagę wszystkie elementy i oceni, czy taka instalacja odgromowa powinna być u nas montowana czy jednak nie musi. A jeśli będziemy mieli ją zamontować, to będą mogli nam również doradzić, z jakiego rodzaju takiej instalacji skorzystać, tak aby nie tylko była jak najbardziej skuteczna w naszym przypadku, ale również żeby nie psuła estetyki naszego budynku.

Rozwiązania są tutaj różne, więc warto wykorzystać to najlepsze dla siebie.