Mając ogród, powinniśmy się na spokojnie zastanowić, co ma się w nim znaleźć. Z jednej strony powinniśmy zadbać o to, aby prezentował się on jak najlepiej, żeby ładnie wyglądał, ale też jednocześnie, żebyśmy nie musieli poświęcać zbyt wiele czasu na jego utrzymanie. Z drugiej strony warto wziąć pod uwagę jego wielkość, jak i wymagania poszczególnych roślin, abyśmy mieli pewność, że zawsze będą się one prezentowały tak jak należy. To też oznacza, że warto zobaczyć jak prezentuje się świerk pospolity.

Im więcej będziemy mieli informacji na jego temat, tym łatwiej będzie nam powiedzieć, czy powinien się on znaleźć w naszym ogrodzie czy nie. Jedną z ważniejszych informacji będzie ta, że taki świerk pospolity rośnie bardzo szybko. To oznacza, że jeśli mamy mały ogród, będziemy musieli się liczyć z jego mocnym przycinaniem.

Co możemy zyskać, jeśli w naszym ogrodzie pojawi się świerk pospolity?

Jeśli mamy duży ogród i zależy nam na tym, aby odgrodzić się od świata zewnętrznego, to świerk pospolity sprawdzi się tutaj najlepiej.

To dlatego, że rośnie on bardzo szybko, a więc możemy być pewni, że jeśli posadzimy go w większej ilości, w krótkim czasie stanie się ładnym, naturalnym płotem. Dodatkowo świerk pospolity posiada piękne szyszki, a to oznacza, że zimą będziemy mogli zapewnić pożywienie wiewiórkom, dzięki czemu może się okazać, że w naszym ogrodzie od czasu do czasu będzie się pojawiał taki niecodzienny gość. No i nie zapominajmy o tym, że świerk pospolity wydziela wspaniały, leśny aromat, a więc nie opuszczając terenu posesji, będziemy mogli poczuć się tak, jakbyśmy byli w lesie. Jeśli porozmawiamy ze specjalistami od ogrodów, to oni z pewnością będą mogli nam doradzić czy świerk pospolity powinien się u nas pojawić czy jednak nie.

Co przemawia za tym, aby świerk pospolity znalazł się w naszym ogrodzie?

Warto zapoznać się z cechami i potrzebami jakie ma świerk pospolity, tak abyśmy mieli pewność, że przyjmie się on w naszym ogrodzie i będzie miał zapewnione wszystko co niezbędne do prawidłowego wzrostu. Świetnie poradzi sobie w pełnym słońcu, jak również w miejscach, które będą się znajdowały w półcieniu, czy nawet w cieniu. Dodatkowo warto mieć świadomość, że świerk pospolity lubi wilgotne powietrze. Jednak jeśli w naszym pobliżu nie znajduje się żaden zbiornik wodny, to możemy nadal go posadzić w naszym ogrodzie, jednak powinniśmy pamiętać o jego częstym podlewaniu.

Istotne może być dla nas również to, że jest on mrozoodporny, a więc nie powinniśmy się martwić tym, czy będzie w stanie przetrwać nasze zimy. Trochę gorzej może znosić zaniebieszczone miejskie powietrze, więc to należy wziąć pod uwagę. Pamiętać powinniśmy o tym, że świerk pospolity dobrze znosi przycinanie. To oznacza, że będziemy go mogli wykorzystać nawet w niewielkim ogrodzie, bo będziemy mogli wówczas pilnować, aby za bardzo się nie rozrastał, właśnie takim przycinaniem.

Dodatkowo jeszcze powinniśmy podkreślić, że świerk pospolity świetnie odnajduje się w różnych miejscach, a to oznacza, że będziemy mogli go posadzić nie tylko w pełnym słońcu, ale również w cieniu. Dzięki temu z powodzeniem może być wykorzystywany do wykonania płotu, abyśmy mogli się odgrodzić od tego co na zewnątrz. Jeśli nie mamy pewności, czy taki świerk pospolity będzie odpowiednim wyborem w naszym przypadku, to warto porozmawiać ze specjalistami, którzy zajmują się ogrodnictwem. Oni rozwieją wszelkie nasze wątpliwości i jednocześnie podpowiedzą, jak się nim zajmować, aby jak najlepiej się prezentował.