Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych odgrywają bardzo dużą rolę w ich życiu i warto, aby takich rozwiązań było wokół nas jak najwięcej. Dlaczego to takie istotne? Ludzie, którzy nie mogą się swobodnie poruszać często są narażeni na wiele komplikacji wynikających zwłaszcza z barier architektonicznych czy przeszkód terenowych. O ile mamy ograniczony wpływ na ukształtowanie terenu, to już pokonanie schodów jest zadaniem, które da się inwalidom ułatwić. Pozwala na to zastosowanie specjalnych urządzeń, które dzielą się na dwie kategorie. Są takie, które wymagają bardziej złożonej instalacji i co za tym idzie ścisłej integracji z budynkiem jako takim.

Mowa tutaj zwłaszcza o wszelkich platformach dźwigowych. Jednakże są też inne rozwiązania, a jednym z nich schodołaz kroczący. Cechuje go coś, czego wiele innych akcesoriów nie ma, a więc mobilność. Da się go bowiem w miarę łatwo transportować i co za tym idzie wykorzystywać w różnych lokalizacjach.

Efektywny i łatwy w obsłudze schodołaz kroczący – to dobra inwestycja

Jeżeli ktoś jest zmuszony poruszać się na wózku inwalidzkim, a będzie musiał dość regularnie pokonywać stopnie schodów, omawiane urządzenie będzie stanowiło dla tej osoby ogromną pomoc.

Generalnie rzecz biorąc schodołaz kroczący ma za zadanie pokonywać każdy kolejny stopień schodów, dzięki czemu pokonanie całego dystansu zajmuje relatywnie niewiele czasu. Montaż wind, ramp czy podnośników bywa z pewnych względów niemożliwy, a poza tym wiąże się ze sporymi kosztami. Zakup schodołazu okazuje się w tym kontekście znacznie lepszym wyborem, ponieważ urządzenie to kosztuje mniej i ma dość kompaktowy charakter. Gdy to konieczne, można je łatwo zdemontować i przewieźć na przykład w bagażniku auta. Z całą pewnością obecność takiego sprzętu w różnych obiektach to dobre posunięcie – należy tylko zdecydować, czy kupić go na własność, czy też skorzystać z dość popularnej usługi wynajmu.

Schodołaz kroczący, czyli wyższa jakość życia osoby niepełnosprawnej

Wspomniane bariery architektoniczne są sporym utrudnieniem dla ludzi, którzy już z uwagi na swoje dolegliwości mają poważnie utrudnioną mobilność. Schody stają się w tym momencie sporym problemem, zwłaszcza gdy jest ich wiele. Niestety standardowe windy nie zawsze są dostępne w budynkach już z poziomu ulicy. Nierzadko, aby się do nich dostać, należy pokonać kilka lub kilkanaście stopni. W takich warunkach schodołaz kroczący jest rozwiązaniem bardzo praktycznym, a jednocześnie nie generującym komplikacji.

Jego działanie jest bowiem proste, a montaż i demontaż zajmują niewiele czasu. Mając na uwadze potrzeby osób z ograniczeniami ruchu, zainwestowanie w takie wyposażenie ma głębokie społeczne i praktyczne uzasadnienie. Waga samego schodołazu to zwykle od 20-30 kilogramów, natomiast maksymalne udźwigi wahają się najczęściej w widełkach 110 do 160 kilogramów, w zależności od modelu. Zawsze trzeba wybrać ten dostosowany do wagi niepełnosprawnego.

Nie tylko schodołaz kroczący wchodzi w grę

O ile można powiedzieć, że model kroczący jest w tym momencie najbardziej popularny i co za tym idzie najczęściej użytkowany, o tyle istnieje dla niego alternatywa.

Czasami wykorzystuje się bowiem schodołazy gąsienicowe, które zwykle stosuje się w charakterze nakładki na wózek inwalidzki. Są one efektywne, jednakże mają też pewną wadę. Tak się składa, że schodołaz kroczący poradzi sobie z praktycznie każdym typem schodów, jednakże modele gąsienicowe radzą sobie wówczas, gdy kąt nachylenia nie jest większy niż około 35 stopni. Oznacza to, że decydując się na tego rodzaju osprzęt należy solidnie przemyśleć swoją decyzję.