Meble to nieodłączny element każdego mieszkania. Nieważne, czy pod uwagę bierzemy meble kuchenne, czy te które stoją w sypialni lub salonie. Dziś każde muszą charakteryzować się wysokim stopniem innowacyjności, praktyczności i swobodny w użytkowaniu. Oprócz tego, że sklepy meblowe stale zaskakują użytkowników swoimi przeróżnymi ofertami wśród funkcji, jest jeszcze jedna kwestia. Mowa o tytułowym doświetlaniu mebli. Wiele osób mogłoby się zastanawiać – po co oświetlać meble?

Jak się okazuje powodów jest wiele.

Głównym i wiodącym okaże się prostsze korzystanie z mebli. Drugim – oszczędność na prądzie. Trzecim – walory estetyczne. Pierwszy punkt zostanie rozwinięty w dalszej części artykułu. Jednak warto skupić się na dwóch pozostałych. Kwestia oszczędności dotyczy tego, że przy odpowiednim oświetleniu mebli, nie występuje konieczność korzystania z głównych źródeł światła. Z reguły meble wykorzystują lampki LED, które mogą być energooszczędne. Jeżeli myślimy o walorach estetycznych – wiadomym jest fakt, że prawidłowe oświetlenie może dodać uroku do pomieszczenia. Odpowiednio dobrane spełni swoją funkcję wieczorami budując nastrój, a w nocy będzie odpowiadało na potrzebę bezpieczeństwa domowników (doświetlając chociażby schody).

 Jak wybrać oświetlenie do mebli?

• Jeżeli chodzi o kuchnie i meble kuchenne, oświetlenie musi spełniać kilka dodatkowych funkcji. Jak wiadomo, kuchnia jest pomieszczeniem w którym się gotuje, zmywa naczynia. Dlatego ważne jest, aby podłączone lampy były odporne na wspomniane czynniki. Oświetlenie musi być odpowiednio dobrane pod kształt, długość i wielkość kuchni. W niewielkich pomieszczeniach jest prościej, lecz w dużych niektóre rozwiązania mogą ginąć i nie spełniać swoich założonych celów;
• Oświetlenie szafy to dość nowatorskie podejście, choć coraz więcej osób się na nie decyduje. W przypadku ogromnych szaf dodatkowe lampy są bardzo funkcjonalne. Mogą precyzyjnie wskazywać miejsce znajdującego się przedmiotu w ich wnętrzu. Przy ich montażu należy pamiętać o tym, by sprawnie działały z samym meblem. Oznacza to, że lampy muszą mieć długie przewody, których nie będzie widać na pierwszy rzut oka. Najlepiej sprawdzą się tu listwy, których długość dokładnie określają parametry szafy lub innego mebla.
Zabudowane regały i komody także mają szansę na efektywne oświetlenie. I choć niekoniecznie same lampy spełniają funkcje praktyczną, to emitowane światło jest dodatkową dekoracją. W przeszklonych meblach można eksponować najważniejsze i najładniejsze przedmioty dzięki niewielkim lampkom wbudowanym we wnętrzu.