Uznanie dla laminatów rośnie z roku na rok. Można powiedzieć, że mamy do czynienia ze stopniowym powrotem do łask rozwiązania, które swego czasu było postrzegane jako coś normalnego, aby wraz z zakończeniem epoki PRL zostać uznanym za przeżytek. Czy słusznie? Niekoniecznie, ponieważ meble wykonane z użyciem technologii laminowanej są w tej chwili używane w wielu krajach na świecie, a sama technika zmieniła się znacząco.

Oznacza to, że dziś laminowana szafa nie musi wyglądać jak standardowe rozwiązanie znane z polskiego rynku z lat 70. czy 80. Obecnie laminowanie mebli to udoskonalony sposób pokrywania płyt różnego rodzaju okleinami o podwyższonej wytrzymałości. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak połączyć płytę i laminat HPL, jaki w tej chwili jest jednym z powszechniej używanych. Okazuje się, że przy korzystaniu ze współczesnych rozwiązań zadanie wcale nie jest nazbyt skomplikowane. Tak naprawdę można to zrobić zarówno ręcznie w ramach pracy rzemieślniczej, jak i maszynowo. Generalna zasada jest taka, aby płytę pokryć w sposób równomierny klejem. Jego zagęszczenie na środku płyty powinno wynosić około 80 procent, natomiast bliżej krawędzi powinno sięgać 100 procent powierzchni.

Koniecznym warunkiem doskonałego rezultatu jest też całkowite odparowanie rozpuszczalnika.

Klasa laminatów

nie budzi wątpliwości Dziś po laminaty HPL sięga się dość powszechnie z uwagi na ich doskonałe walory użytkowe, korzystną cenę oraz ładny wygląd. Bogate wzornictwo sprawia, że wybierać da się spośród naprawdę szerokiej gamy laminatów o doskonałych walorach użytkowych. Płyty pokryte laminatem można bez obaw czyścić za pomocą odpowiednich środków – w tym detergentów. Skuteczność takiego czyszczenia jest wysoka, ponieważ dobrej jakości laminat cechuje wodoodporność. Czyni go to w pełni zmywalnym – akurat pod tym względem laminaty meblowe nie zmieniły się na przestrzeni lat, więc walor praktyczny w tym aspekcie jest niepodważalny.

Konsumenci zainteresowani nabyciem wysokiej jakości rozwiązań w materii mebli laminowanych mają więc dziś spore możliwości. Trzeba tylko zdecydować się na zakup dobrych produktów, za którymi stoją renomowani wytwórcy. Istnieje wiele doskonale ocenianych marek meblowych, jakie w oparciu o nowoczesne wzornictwo oraz technologie są w stanie kreować meble jednocześnie efektowne i ponadprzeciętnie funkcjonalne. Klasa laminatów HPL wynika z ich starannego wykonania oraz łatwości aplikacji, która znacznie przyspiesza proces wytwórczy w odniesieniu do mebli.